Tag Archives: doğru tercih

ÖSYM sezon sonu indirimi yapmalı

Üniversitelerde 120 bin boş kontenjan kaldı, millet okumak istiyor, neymiş efendim; ‘bir bölümü tercih edebilmek için, en az o bölümün taban puanına sahip olmak gerekirmiş’. Saçma, hem de çok saçma! Bence, ek yerleştirme sürecinde, aynen ilk yerleştirmede olduğu gibi taban puan şartı aranmamalı. Boş kontenjan kaç kişiyse, 2 veya 3 veya 12, her neyse; herkes… DEVAMI… »

İlk tercihte kazanamadığınız bölümü ek yerleştirmede yazmayın

Ek yerleştirmede puan düşmesi söz konusu değil. Buna göre ilk yerleştirmede kazanamadığınız bir bölümü tekrar tercih etmeyin. Çünkü o bölümün taban puan düşmeyecek. Üniversitelere kayıtlar 7 Eylül’de sona erdi. Aradan 20 günlük bir süreç geçmesine rağmen hâlâ kontenjanlar belli değil. ÖSYM’nin sitesine bakıyorum, kılavuzun 6 Ekim’de yayınlanacağını söylüyor. Yani ek yerleştirmenin başladığı gün. Kılavuzun yayınlandığı… DEVAMI… »

ÖSS Doğru Tercihi Yapmak İçin Önemli Noktalar

En az ÖSS kadar önemli tercih yapma süreci Her isteyen istediği üniversiteye yerleşebilse ne güzel olurdu değil mi? Ancak dünyanın hiçbir yerinde ölçüsüz ve belli kriterlere tabi olmadan üniversiteye girilemiyor; girilse bile okuyabilmenin, eğitime devam etmenin belli şartlarını yerine getirmek icap ediyor. Bu yıl Öğrenci Seçme Sınavı�na (ÖSS) 1 milyon 350 bin öğrenci girdi. Bunlar… DEVAMI… »